BAŞTAŞ Hazır Beton San. ve Tic. A.Ş. 1984 yılında  BAŞTAŞ Çimento A.Ş. bünyesinde kurulmuş olup, 1985 yılında ise 120 m3/h kapasiteli kuru sistem bir tesis,12 adet  7 m3 kuru tip transmikser ve 2 adet beton pompası ile üretime başlamıştır. Başlangıç aşamasında günlük üretimi yaklaşık 350-400 m3,  yıllık üretimi 50.000 m3’ e ulaşmış olan BAŞTAŞ, 80’li yılların Türkiye de hazır betonun yeni gelişmeye ve adını duyurmaya başladığı yıllar olduğu düşünülürse bu üretim miktarları ile kısa bir dönemde büyük aşama kaydetmiş ve Çimento sektöründe Türkiye’de ilk atılımı yapıp tesis kuran firma olmanın haklı gururunu yaşamıştır.

BAŞTAŞ, üretim kalitesi ve profesyonel yönetimiyle kısa sürede ismini duyurup hazır beton sektöründe lider konuma gelmiş ve bununla birlikte artan talebi daha rahat karşılamak amacıyla 1986 yılında İstanbul yolu 7. km mevkiine ikinci bir hazır beton tesisi yapılmasına başlanmıştır. Halen şirket merkezinin bulunduğu bu hazır beton tesisi hem üretimi artırarak sürekli büyüyen beton talebini karşılamış hem de  Ankara içi şantiyelere beton sevkıyatını hızlandırmıştır. Hazır Beton tesislerinde kullanılan bilgisayar kontrollü üretim teknolojisi, BAŞTAŞ’ın gerçekleştirdiği büyük atılımın önemini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır. Nitekim inşası tamamlanan dev tesis, dönemin Sanayii ve Ticaret Bakanı Sn.Cahit ARAL tarafından bizzat açılmıştır.

BAŞTAŞ Hazır Beton A.Ş. Batıkent Beton Üretim Santralleri Alman KABAG firması ile ortaklaşa yürütülen çalışma ile hızlı bir şekilde tamamlanarak aynı yıl üretime geçirilmiştir. Tesisin üretime geçmesiyle birlikte 1986 yılı sonu itibariyle yıllık üretim bir önceki seneye göre % 300 artmış ve Ankara’da betonun, hazır beton olarak kullanımında öncülük etmiştir.

Sürekli artan talebin kaçınılmaz bir sonucu olarak BAŞTAŞ, 1990 yılında aynı tesis bünyesinde yine 120 m3/h kapasiteli yeni bir santral daha inşa ederek, bu tarihten itibaren üç hazır beton santraliyle üretimini sürdürmüştür.

1991 yılında, BAŞTAŞ Çimento’ nun bünyesinden ayrılan firmamız, BAŞTAŞ Hazır Beton San.ve Tic. A.Ş.  unvanıyla  faaliyetine devam etmiştir.
Hazır beton sektöründeki gelişmeleri ve yenilikleri  profesyonel idari kadrosu ile yakından takip eden BAŞTAŞ Hazır Beton A.Ş., mevcut tesislerini de bu anlayış çerçevesinde yenilemektedir. Batıkent, Elmadağ, Polatlı, Temelli, Kırşehir, Şereflikoçhisar, Kırıkkale, Kızılcahamam, Bağlum ve Sungurlu da toplam  10 adet, TS EN-206-1 Standardına uygun olarak üretim yapan, tam donanımla  beton santralleri, 78 adet transmikser ve 19 adeti mobil, 5 adeti sabit olmak üzere toplam 24 adet pompa parkı ile 2006 yılında üretim kapasitesini 1.400.000 m3’e ulaştırarak sektörde lider konumunu perçinlemiştir.

Üretimde kalitenin ayrılmaz parçalarından biri olan “Laboratuvar Ölçme Değerlendirme Yönetimi” ne de büyük önem veren firmamız, üretimini her aşamada denetleyerek beton kalitesinin daima en iyi seviyede tutulması sağlamaktadır. BAŞTAŞ “Kalite Güvence Sistemi Uygunluk Belgesi” ne sahiptir. Yapı Malzemeleri Yönetmeliği Kapsamında Uygunluk Değerlendirme Kuruluşu olan Kalite ve Çevre Kurulu İktisadi İşletmesi ile G İşaretlendirmesi  çalışmalarını halen sürdürmektedir.

Diğer taraftan, “çevre” konusunda son derece duyarlı olan BAŞTAŞ, tesislerinde kullandığı modern filtreler, arıtma sistemleri ve büyük bir titizlikle periyodik olarak yapılan “Emisyon ve Hava Kalitesi Ölçümü Testleri”  ile kurumsal ciddiyetini bir kez daha kanıtlamaktadır.
Bunların yanında, deneyimli atölyesi ile tüm bakım onarım ve yenileme işlerini kendi bünyesinde hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Dünyaca ünlü Fransız VICAT grubuna bağlı olarak faaliyetine devam etmekte olan BAŞTAŞ Hazır Beton A.Ş., sektörde daima örnek alınan ve liderlik bayrağını taşıyan misyonunu 20 yılı aşkın bir süredir başarıyla yerine getirmektedir.