Baştaş Beton

BAŞTAŞ Hazır Beton San. ve Tic. A.Ş. 1984 yılında  BAŞTAŞ Çimento A.Ş. bünyesinde kurulmuş olup, 1985 yılında 120 m3/h kapasiteli kuru sistem bir tesis,12 adet  7 m3 kuru tip transmikser ve 2 adet beton pompası ile üretime başlamıştır. Başlangıç aşamasında günlük üretimi yaklaşık 350-400 m3,  yıllık üretimi 50.000 m3’ e ulaşan BAŞTAŞ, 80’li yılların Türkiye de hazır betonun yeni gelişmeye ve adını duyurmaya başladığı yıllar olduğu düşünülürse bu üretim miktarları ile kısa bir dönemde büyük aşama kaydetmiş ve çimento sektöründe Türkiye’de  bu atılımı yapıp beton tesisini ilk kuran firma olmanın haklı gururunu yaşamıştır.

BAŞTAŞ, üretim kalitesi ve profesyonel yönetimiyle kısa sürede ismini duyurup hazır beton sektöründe lider konuma gelmiş ve bununla birlikte artan talebi daha rahat karşılamak amacıyla 1986 yılında İstanbul yolu 7. km mevkiine ikinci bir hazır beton tesisi kurulmuştur. Halen şirket merkezinin bulunduğu bu tesis hem üretimi artırarak sürekli büyüyen beton talebini karşılamış hem de  Ankara merkezindeki şantiyelere beton sevkıyatını hızlandırmıştır. O tarihlerde Hazır Beton tesislerinde kullanılan bilgisayar kontrollü üretim teknolojisi, BAŞTAŞ’ın gerçekleştirdiği büyük atılımın önemini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır. Nitekim inşası tamamlanan Batıkent tesisi, dönemin Sanayii ve Ticaret Bakanı Sn.Cahit ARAL tarafından hizmete açılmıştır.

 

 

BAŞTAŞ Hazır Beton. Batıkent Beton Üretim Santrallerinin  üretime geçmesiyle birlikte 1986 yılı sonu itibariyle yıllık üretimini bir önceki yıla göre % 300 arttırmış ve Ankara’da  hazır betonun kullanımında öncülük etmiştir.

 

1991 yılında, BAŞTAŞ Çimento’ nun bünyesinden ayrılan firmamız, BAŞTAŞ Hazır Beton San.ve Tic. A.Ş.  unvanıyla  faaliyetlerine devam etmektedir.


Hazır beton sektöründeki gelişmeleri ve yenilikleri  profesyonel idari kadrosu ile yakından takip eden BAŞTAŞ Hazır Beton San. Tic. A.Ş., mevcut tesislerini de bu anlayış çerçevesinde yenilemektedir. Batıkent, Elmadağ, Polatlı,  Kırşehir, Şereflikoçhisar, Kırıkkale, Kızılcahamam, Maliköy, Sungurlu, Kazan, Yakupabdal, Bala,  Akyurt, Sinpaş Altınoran, Sinpaş İncek Life, Sincan ve Gölbaşında toplam  19 adet, TS EN-206-1 Standardına uygun olarak üretim yapan, tam donanımlı  beton santralleri, 110 adet transmikser ve 36 adet pompa parkı ile son  yıllarda ortalama üretim kapasitesini 1.500.000 m3’e ulaştırarak bölgesinde lider konumunu perçinlemiştir.

Üretimin her aşamasında kaliteye büyük önem veren firmamız, ürün ve hizmetlerini her aşamada denetleyerek kalitenin daima en iyi seviyede tutulmasını  sağlamaktadır. BAŞTAŞ “Kalite Güvence Sistemi Uygunluk Belgesi” ne sahiptir. Yapı Malzemeleri Yönetmeliği Kapsamında Uygunluk Değerlendirme Kuruluşu olan Kalite ve Çevre Kurulu İktisadi İşletmesi  (KÇK) ve Kalite Güvence Sistemi  (KGS) ile  ulusal G İşaretlemesi  çalışmalarını başarı ile kesintisiz olarak sürdürmektedir.

Çevre konusunda son derece duyarlı olan BAŞTAŞ, tesislerinde kullandığı modern filtreler, geri dönüşüm sistemleri ve büyük bir titizlikle periyodik olarak yapılan “Emisyon ve Hava Kalitesi Ölçümü Testleri”  ile kurumsal ciddiyetini kanıtlamaktadır.


Bunların yanında, deneyimli atölyesi ile tüm bakım onarım ve yenileme işlerini kendi bünyesinde hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Dünya çapında faaliyet gösteren  Fransız VICAT grubuna bağlı olarak faaliyetine devam etmekte olan BAŞTAŞ Hazır Beton San. ve Tic. A.Ş., sektörde daima örnek alınan ve liderlik bayrağını taşıyan misyonunu 30 yıla yaklaşan  bir süredir başarıyla sürdürmektedir..